7 nejčastějších důvodů proč nehubnete

Jíte zdravě, cvičíte, ale číslo na váze pořád neklesá nebo ne tak, jak byste chtěli? Pak je možné, že děláte nějakou z nejčastějších chyb při hubnutí, které vám nyní sepíšu. 

 

   1. Jíte moc málo nebo naopak hodně

To, že se snažíte jíst zdravě, vůbec nemusí znamenat, že jíte správně pro redukci váhy. Důležité pro hubnutí je především to, abyste přijímali správné množství živin, které tělo dokáže využít a jejich přebytek si neuloží do tukových zásob. Čili musíte být v kalorickém deficitu - přijímat méně kalorií než vydáte. Ale zase ne o tolik, aby tělo příliš nestrádalo. Pokud byste totiž naopak jedli moc málo, tělo by to začalo brát jako signál, že musí jet na úsporný režim, a tím pádem by si začalo ukládat živiny do tukových zásob na "pozdější časy".

 obrázky do článků (5)

    2. Vyřazujete nebo omezujete sacharidy

Zařadili jste na černou listinu těstoviny, pečivo, brambory, rýži a další sacharidy? Chyba! Bohužel se stále dost lidí domnívá, že čím více přiškrtí sacharidy v jejich jídelníčku, tím lepší pro hubnutí. 

Sacharidy jsou nejjednodušší formou energie pro naše tělo. To znamená, že jsou velice dobře využitelné a tělo tu energii z nich krásně využije. Proč tedy tělo o tuto energii ochuzovat? Tělo zkrátka pro správné fungování sacharidy potřebuje.

Možná si teď říkáte, proč ale hubnout ti, co drží "low carb" (nízkosacharidovou) stravu? Není to proto, že by hubli díky deficitu sacharidů. Je to proto, že celkově mají menší kalorický příjem než výdej (jsou v kalorickém deficitu). 

 

    3. Nemáte dostatek spánku a odpočinku

V dnešní uspěchané době má bohužel hodně lidí nedostatečný a nekvalitní spánek. Ten je ale velice důležitý a to i pro hubnutí. Tělo při spánku totiž regeneruje, obnovují se poničená svalová vlákna a probíhají další obnovovací procesy. Z mnoha studií také vyplynulo, že nedostatek spánku vede ke zvýšené chuti k jídlu. Když málo spíme, naše tělo produkuje více ghrelinu (hormon hladu) a méně leptinu, což zvyšuje pocit hladu a zvýšenou chuť k jídlu. 

 obrázky do článků (4)

   4. Dodržujete režim pouze přes týden

Celý týden si jídlo do práce nebo do školy krabičkujete a všechno dodržujete tak, jak máte. Přijde víkend a vy jdete na pivo, na rodinný oběd o 5 chodech nebo do baru se opít? Poznáváte to? Pokud ano, pravděpodobně to bude důvod, proč nehubnete. Veškerou snahu přes týden si vlastně zabijete jedním víkendem, kdy se na celý svůj režim vykašlete. Ty snězené/vypité kalorie se nikam nevytratí, ale hezky se přičtou k tomu týdnu, takže ve výsledku přijmete mnohem více kalorií.

 

   5. Máte přemíru stresu

Ano, i to může být důvod proč nehubnete. Při stresu se totiž vylučuje stresový hormon kortizol, díky němuž se může zvýšit hladina cukru v krvi a buňky začnou ztrácet citlivost na inzulín. Tělo odmítne spalovat tuky a naopak se začnou tukové zásoby zvětšovat. 

 obrázky do článků (3)

   6. Nemáte dostatek bílkovin

Dostatek bílkovin ve stravě je nejen při nabírání svalové hmoty, ale i při hubnutí, klíčový. Mají totiž vysoký termický efekt, což znamená, že tělo musí využít hodně energie na to, aby je zpracovalo a rozložilo na aminokyseliny. Bílkoviny také zajistí, že při kalorickém deficitu nebudeme (tolik) ztrácet svalovou hmotu, a navíc bílkoviny udrží nejdéle pocit sytosti.

 

   7. Hodně cvičíte

Makáte ve fitku každý den, protože chcete vidět výsledky co nejrychleji? A to je právě špatně! Vy totiž svalová vlákna cvičením poničíte (vzniknou na nich drobné trhlinky), a tím, že budete dostatečně a správně jíst, a také dostatečně odpočívat a regenerovat, se budou svalová vlákna obnovovat a začínat procesy spalování tuků. Jenže pokud byste cvičili každý den a nedopřáli tělu dostatek odpočinku, nastal by v těle katabolismus a začali byste namísto tuků ztrácet svaly. A to opravdu nechcete.

 


 

Častým důvodem proč nehubnete je také to, že pokud jste se teprve nedávno rozhodli zhubnout a učinili proto různé kroky, je netrpělivost. Neočekávejte výsledky po týdnu. Ty kila, která teď chcete shodit, jste taky nenabrali za týden. Tak ani nemůžete očekávat, že je za týden shodíte. Další věc je ta, že hubnutí není lineární proces. To znamená, že při hubnutí nepůjde váha jenom a jenom dolů. Váha bude často kolísat - jednou půjde dolů, pak zase nahoru, pak se zastaví a takhle pořád dokola. Je to normální a měli byste s tím počítat.

No a pokud už hubnete nějaký ten pátek a jste v kalorickém deficitu dlouhodobě, hubnutí se zastavilo a váha se už vůbec dolů neposouvá, bude to pravděpodobně tím, že už je tělo unavené a je třeba ho nechat odpočinout. Pro tělo není totiž přirozené být v kalorickém deficitu. Nejlépe mu je když máme udržovací kalorický příjem. Proto je vhodné na cca pár týdnů navýšit kalorický příjem. Tělo si tak odpočine, nabere sílu, a pak zase můžete pokračovat v redukci. 

 

Závěrem bych ještě chtěla zmínit, abyste příliš nehleděli na svojí hmotnost, ale spíš na to, jak se cítíte, jaké máte složení těla, jak vám sedne oblečení a jaké máte progresové fotky. Číslo na váze totiž není vůbec směrodatné a během dne může kolísat až o 3 kg. A je to z více důvodů:

- to, jestli jste si byli ten den zacvičit,

- to, kolik jste ten den snědli sacharidů,

- to, jak moc jste ten den solili nebo zkonzumovali solených potravin,

- to, jak moc jste ten den pili, nebo i to, kolikrát jste byli ten den na WC.

 

Proto, i když byste náhle měli o 2 kg více na váze, nevíte, zda přibíráte tuk, nabíráte svaly nebo jste jen zavodněni. Vždycky je proto lepší měřit progres jinak než pouze podle váhy.

 

Potřebujete poradit v oblasti hubnutí nebo si rovnou nechat sestavit jídelníček na míru? Ráda vám pomůžu. Stravovací plány na míru (lojdovale.cz)