3 tipy, díky kterým nebudete začínat dietu donekonečna

Asi všichni, co už někdy začínali s dietou nebo hubnutím celkově, budou souhlasit s tím, že začátky jsou vždycky těžké. Nemyslím tím ten úplný začátek, kdy jste ještě motivovaní na sobě pořádně makat. Mám na mysli takový 3 týdny nebo měsíc po tom, co jste dietu začali. Kdy už motivace odchází, začínáte mít chuť na všechno, co si dát nemůžete, kdy už se vám nechce chodit do fitka a vařit si jídla na další dny do krabiček.

Proto vám nyní napíšu 3 tipy, které vám pomohou předejít x pokusů o zhubnutí, kterým jsem se bohužel já nevyhnula, protože jsem o nich nevěděla. Pokud je budete dodržovat hned od začátku, je malá pravděpodobnost, že pokus bude neúspěšný, a naopak, že to konečně dotáhnete do konce!

 

    1. Kalorický deficit by měl trvat jen určitou dobu.

Je dobré být v redukčním příjmu jenom takovou dobu, kdy se stále ještě cítíte dobře, nejste vyčerpaní, hladoví a pořád máte skvělý fyzický progres. V případě, že vás 24/7 honí chutě, jste bez energie, demotivovaní a progres se nijak extra nehýbe, je načase, abyste si dali od redukce pauzu a na nějakou dobu přešli do udržovacího kalorického příjmu.

 

    2. Nemusíte vyřazovat žádnou potravinu ani jídlo.

Záleží na množství, ne konkrétní potravině. Neexistuje zdravé a nezdravé jídlo. Pouze zdravé a nezdravé množství. Pokud vyřadíte ze svého jídelníčku všechno "nezdravé", co máte rádi, a co jste do doby, než jste se rozhodli zhubnout, rádi jedli, zanedlouho vám to začne chybět a nebude pro vás dieta udržitelná. A jediná účinná dieta je ta, kterou jste schopni dodržovat dlouhodobě. Proto nic záměrně nevyřazujte, pouze omezte množství. I při hubnutí si můžete dát sklenku vína večer k filmu, zajít si do restaurace na oběd nebo si dát čokoládu jenom tak na chuť. Ale všeho s mírou. Nutričně vyvážené a celistvé potraviny by měly stále tvořit 80% jídelníčku.

 

   3. Suplementy nenahrazují skutečné jídlo.

Je zbytečné si horlivě nakupovat spalovače tuku, nakopávače, BCCA, proteiny a další, když ještě ani nemáte správně nastavený svůj jídelníček. Ze všeho nejdřív se soustřeďte na to, abyste jedli kvalitně, dostatečně a vyváženě - tedy měli dostatek bílkovin z masa, luštěnin, netučných mléčných výrobků, sacharidů z příloh, kvalitního pečiva, ovoce a zeleniny a tuků z ořechů, kvalitních olejů, avokáda a vajec. A teprve potom můžete začít uvažovat o koupi nějakých doplňků. Doplňky ale pořád pouze doplňují. Nenahrazují. A hlavně - neudělají za vás žádnou práci. To vy ji musíte udělat.